• gebe.com
  • /
  • Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletmenin Bebek Üzerindeki 12 Etkisi

Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletmenin Bebek Üzerindeki 12 Etkisi

Anne karnında bebeklere müzik dinletmenin, anne adayının ve bebeğin sağlıklı gelişimi açısından büyük fayda sağladığı ifade edilir.

Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletmek

Anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek hem anne adayı hem de bebek üzerinde olumlu etkiler yaratır. Müzik asırlardan beridir ruhun gıdası olarak tanımlanmıştır. çünkü insanı sakinleştirir ve endorfin olarak adlandırılan mutluluk hormonunun salgılanmasına neden olur. Kanda endorfinin salgılanmasının direk olarak plesantaya geçmesi bebekte de aynı durumun görülmesine neden olur. Diğer bir ifade ile anne adayında salgılanan endorfin hormonu bebeğe geçerek onun gevşemesine, rahatlamasına ve adrenalin adı verilen stres hormonundan uzak kalmasına yardımcı olur. Uzmanlar gebelikte bebeğe klasik müzik ya da başka bir müzik dinletmenin bebeğin beyninin gelişmesine etki edeceğini ifade ederlerken, anne adayının hoşuna giden her tür müziğin bebeğin de hoşuna gideceğini belirtirler. Peki, Bebeğe hangi müzikler dinletilmeli? Anne karnında bebeğe kulaklıkla müzik dinletmek ve anne karnındaki bebeğe müzik dinletmenin bebek üzerindeki etkileri nelerdir?

Bebeğe Müzik Dinletirken Kulaklığı Karnınıza Dayamayın

  anne karnındaki bebeğe müzik   Anne karnında bulunan bebeğe müzik dinletme ile ilgili bazı uzmanlar, müzik dinletme esnasında kulaklığı  anne adayının karnına dayanarak yapılmasın çok faydalı olacağını belirtirken, bir kısım uzmanlar ise, bunun tam tersini iddia etmektedirler. Karına kulaklık dayayarak anne karnındaki bebeğe müzik dinletmenin sakıncalı bir davranış olacağını ifade eden uzmanlar, bunun nedeni olarak da bebeğin kulaklığı karına dayayarak dinlettiğiniz müziği sevmeyebileceğini belirtiyorlar. Bu nedenle bebeğinize müzik dinletirken karnınıza kulaklık koymak yerine sizinde dilemekten hoşlandığınız bir müziği açıp birlikte dinlemenizin bebeğinize daha fazla yarar sağlayacağı ifade ederler.

Siz Nasıl Mutlu İseniz, Bebeğiniz de Öyle Mutlu 

  bebeğe müzik dinletme     Unutmamanız gereken konu, siz hangi durumda mutlu iseniz bebeğiniz de  o durumda mutludur. Sizin kaygı duyduğunuz her durum bebeğinizin de kaygı duymasına neden olacaktır. Uzmanlar anne karnında bebeğe müzik dinletmenin bebek üzerideki etkileri şöyle sıralarlar;

1 - Anne karnında müzik dinletmek, annenin yaşayacağı depresyonu azaltır

    bebeğe müzik dinletme   Gebelikte müzik dinlemek anne adayının stresini azaltırken, stresten uzak gelişen bebek, uyku problemi yaşamayan stresten uzak bir anne profilinin meydana gelmesine yardımcı olur. Bu şekilde doğumun tamamlanmasından sonra annenin yaşayabileceği depresyonun kısa sürede atlatılmasına yardımcı olur.  

2- Kulak ve dil gelişimini etkiler

  bebeğe müzik dinletmek   Uzmanlar müzikle büyüyen bebeklerin kulak ve dil gelişiminin hızlı ilerlemesine neden olduğunu belirtirler. Annenin bebek doğduktan sonra bebeğine bakarak melodili şarkılar söylemesi, bebeğin dil gelişinin hızlanmasına yardımcı olur.  

3- Fiziksel gelişimini olumlu etkiler

  hamile kadının müzik dinlemesi   Anne karnında müzik dinleyen bebeklerin, müziğin ritmine göre hareket etmeye başladıkları ifade edilir. Bebebeğin doğumdan sonra zaman içerisinde çeşitli fiziksel gelişimlerinin tamamlanmasıyla birlikte hareketleri yerini oynamaya, ellerini çırpmaya ve dans etmeye bırakır. bebeğin yapmış olduğu bu hareketlenmeler, vücudunda bulunan küçük kas ve kaba motor becerilerinin de gelişmesine destek olur.

4 ) Sosyal gelişimini etkiler

  bebeğe-hangi-tür-müzkler-dinletilmeli   Müzik evrenseldir ve farklı dillerle kültürlerin birbirine yakınlaşmasına yardım eder. Müzikle beraber büyüyen bebeklerin, zaman içerisinde sosyal iletişimlerine de katkı sağladığı belirtilmektedir.

5 ) Zeka gelişimini etkiler

  anne karnında müzik     Müziğin bebeğin gelişimiyle ilgili yapılan araştırmalar, müzik dinleyen bebeklerin beyin kıvrımlarında gelişme olduğunu ve bebeğin ilk yıllarında zihinsel gelişiminde müziğin oldukça etkisinin olduğunu göstermektedir. Müziğin diğer bir faydasının da bebeğin matematik zekasının gelişmesinde de etkinli olduğudur.

6 ) Anne karnında müzik dinletmek duygusal gelişimini etkiler

  anne karnında müzik dinletme   Bebeklerin anne karnındayken müzik dinlemeleri sonrasında hırçın hareketlerin dışında daha uyumlu davranışlar gösterdiklerinin gözlenmlendiği ifade edilmektedir. Yapılan çeşitli araştırmalarda huzursuz davranışlar sergileyen ve sürekli ağlayan bebeklere, anne karnında kendisine dinletilen müziklerin yeniden dinletilmesi sonucunda bebeklerin, bu tanıdık melodilerin sayesinde rahatlayıp uykuya daldıklarının görüldüğü belirtilmştir.

7 ) Bebeklere hangi tür müzikler dinletilmeli? Klasik - Pop - Arabesk

  bebeğe müzik dinletme   Uzmanlar anne karnındaki bebeğe dinletilecek müziklerin seçimi yapılırken, müziğin sakin ritimler içeren hafif ya da klasik müzik olmasına özen gösterilmesini tavsiye ederler. Buna sebep olarak da bebeğin, henüz annesinin karnındayken işitebildiği en yoğun sesin, bir dakika içerisinde 70 ile 100 defa atan kalbin atış sesi olduğunu ve bu ritime en uygun seslerin klasik müzikte yer aldığını gösterirler. Anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek için önerilen klasik müzikler içerisinde daha çok Mozart ın müziklerinin bebeklerin üzerinde olumlu etkiler sağladığı ifade edilir. Bu nedenle anne adaylarına bebeklerine dinletecekleri müziklerde tercihlerini klasik müzikten yana kullanmaları önerilir. Unutmamak gereken annenin sevdiği müziği dinletmek de bebekde pek çok olumlu etkinin görülmesine neden olur.

8 ) Doğru müzik seçimi bebeği çok sakin ve huzurlu yapar

  bebeğe doğru müziği dinletme       Anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek, bebeklerin daha doğmadan annelerinin karnındayken müzikle tanışmaları, ilerdeki yaşamları açısından olumlu etkiler yaratır. Ancak burada dikkat edilecek önemli nokta bebeğe dinletilecek müziğin sakin ritimli ve dinlendirici bir müziklerden seçilmesidir. çok hızlı ritimli müziklerin dinletilmesi bebeklerde sıkıntı yaratırken, anne adayının karnını okşayarak dinlenen sakin müzikler ise, bebek üzerinde huzur yaratmaktadır. Hem anne hem de bebek açısından rahatlatıcı olan bu durum, annenin de gebeliği süresince mutlu ve huzurlu olmasına yardımcı olacaktır.

9 ) Zeka geliştiren müzikler ve doğru müzik tercihi

  bebeğe dinletilecek doğru müziği seçme   Bebeğe anne karnında müzik dinletirken doğru müziklerin tercih edilmesi tavsiye edilir. Anne baba adaylarının bebekleriyle müzik dinlemelerinin onları sakinleştirmenin yanında bebekler için klasik müzik mozart ya da Bach gibi bestecilerin eserlerinden seçilmiş olması ya da hafif bir Mevlevi müziğinin, ney eserlerinin dinlenmesi de bebeğe iyi geleceği belirtilir. Bebeğe dinletilecek doğru müzikten kasıt, öyle çok hareketli olmayan, hafif duyulan bir müzik olduğu belirtilir.

10 ) Bebeğe müziği hamileliğin 4. Ayından itibaren dinletin

  bebeklerde duyma   Uzmanlar anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek için en iyi zamanın hamileliğin 4. Ayından itibaren olduğunu belirtirler. Buna neden olarak bebeğin içerisinde bulunduğu yerde ki sesleri duymaya başlamasının gebelikte 24. hafta da başlamasından dolayı olduğunu gösterirler. Bebekler Ne Zaman Duymaya Başlar? Gebeliğin 13. haftasında başlayan duyma yetisi, 24. Haftada tamamlanır ve bebek annesinin ve dış ortamda oluşan sesleri de duymaya başlar.  Hamilelik döneminde, klasik müzik dinlemek, anne karnındaki bebeğin gevşemesine ve yatışmasına yardımcı olur. Uzmanlar, bebeğin kendisini güvende hissetmesi için doğumdan sonra da klasik müzik dinletilmesi gerektiğini, bunun bebeğin kendisini anne karnındaymış gibi güven içerisinde olduğunu hissetmesine yardımcı olduğunu belirtirler.

11 ) Mozartın etkisinden faydalanın

  bebeğe klasik müzik dinletme   Müziğin etkisi üzerine bu güne kadar en kapsamlı kitabı yazan Don Campbell, "müzik ve diğer titreşimlerin anne karnından itibaren hayatın bütün dönemlerinde sağlık, eğitim ve davranış alanlarında, kayda değer etkilere sahip olduğunu" ifade etmiştir.

12 ) Sağlıklı bir bebek için bebeğinize anne karnında Vals dinletin

  bebeğe anne karnında vals diinletin   Sağlıklı bir bebeğin diğer canlılarda olduğu gibi ritim duygusuna sahip olması gerektiğini ifade eden uzmanlar, anne karnındaki bebekte bu duygunun annenin kalp atışları duymasıyla başladığını belitirler. Bebeklerin ritme karşı göstermiş oldukları sevginin mutlu olmaları ile yakından ilgili olduğu ifade edilir. Anne karnındaki bebeklere, vals ve klasik müzik gibi ritme sahip olan yumuşak müzikler dinletmenin onların hoşuna gideceği dile getirilir. Gebeliği sırasında bu tarz müzikleri dinleyen anne adaylarının çocuklarının sosyal ve ruhsal gelişimlerini daha rahat bir şekilde tamamlayacağı ve sorunsuz bir kişiliğe sahip olacakları  ifade edilir. Anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek için, müziğin dozunun çok iyi ayarlanması gerektiğini ifade eden uzmanlar, hamilelik döneminde bebeğin sağlığı bakımından gerginliğin en aza indirilmesini sağlayacak müziklerin dinletilmesinin fayda sağlayacağının altını çizerler.    
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.
Kayıt Ol